Freelancing, czyli indywidualna działalność polegająca na świadczeniu specjalistycznych usług w USA i Europie Zachodniej jest jedną z dominujących form zarobkowania. W Polsce wciąż nie osiągnęła tak dużej popularności, choć w szybkim tempie wzrasta liczba freelancerów nad Wisłą.
Jak zostać freelancerem ?
Chcesz zostać jednym z nich lub zastanawiasz się nad tym? W takim razie lektura poniższego artykułu pomoże Ci w realizacji planów albo podjęciu właściwej decyzji.
Zastanów się, czy freelancing jest dla Ciebie
Jeśli jeszcze nie do końca wiesz, czy rzeczywiście freelancing jest dla Ciebie, dobrze przemyśl decyzję o wyborze tej drogi zawodowej. Nie da się bowiem ukryć, że nie każdy się nadaje do freelancingu, a osiągnięcie sukcesu w ramach tej formy prowadzenia działalności wiąże się z koniecznością posiadania określonych predyspozycji i umiejętności. Jakich? Oto najważniejsze kompetencje, które wydają się niezbędne we freelancingu.
Dobra samoorganizacja
Freelancing jest przeznaczony dla osób, które potrafią dobrze zarządzać czasem i hierarchizować obowiązki. Umiejętnoś
planowania, kontrolowania realizacji zadań i wykonywania ich zgodnie z założeniami jest niezbędna w działalności wolnych strzelców, jak inaczej nazywa się freelancerów. Jeżeli jej nie posiadasz, trudno będzie Ci odnaleźć się w tej formie świadczenia usług.
Jak zostać freelancerem ? Czytaj dalej …
Gotowość do ryzyka
Freelancing wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. To nowy rozdział w życiu zawodowym, a zmiany zawsze wywołują niepewność i nie dają gwarancji, że wyjdą na dobre. Ewentualne niebezpieczeństwo dotyczy w szczególności osób, które postanawiają przejść na freelancing z etatu. W takiej sytuacji w celu minimalizacji ryzyka warto przez jakiś czas dzielić obowiązki pracownika i freelancera, tak aby zerwać z etatem w momencie, gdy własna działalność zacznie przynosić dochody i stanie się opłacalna czy też perspektywiczna.
Przedsiębiorczość
Freelancer to specjalista w jakiejś dziedzinie, jednak jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do realizacji zleceń – najpierw trzeba je przecież zdobyć. Pozyskiwanie klientów wymaga przedsiębiorczości, która jest bardzo cenną kompetencją u wolnego strzelca. Kreatywność, pomysłowość, ambicja, gotowość do poszukiwania i wykorzystywania rynkowych szans, innowacyjność, dążenie do rozwoju – to cechy mogące decydować o „być albo nie być” freelancera.
Samodzielność
Działając jako freelancer, nikt nad Tobą nie stoi i nie narzuca Ci obowiązków – to Ty jesteś sobie przysłowiowym sterem, okrętem i żaglem. Nikt Ci nie przypomni, że niedługo mija termin wykonania zlecenia ani nie podejmie za Ciebie strategicznych decyzji dotyczących kierunków rozwoju. Jako freelancer nie tylko realizujesz zlecenia ze swojej specjalności, ale również poszukujesz klientów, negocjujesz stawki, analizujesz konkurencję, odpowiadasz za marketing czy dobór współpracowników albo podwykonawców. Krótko mówiąc, wszystko jest na Twojej głowie – przygotuj się na to.
Gotowość do pracy w pojedynkę
Freelancer to z założenia specjalista, który działa w pojedynkę. Nie funkcjonuje w zespole i nie ma pod sobą pracowników, więc jeżeli preferujesz pracę w grupie, ta forma prowadzenia biznesu może Ci nie przypaść do gustu. Prawdopodobieństwo, że freelancing Ci się nie spodoba, zwiększa się tym bardziej, jeśli nie lubisz długiego przesiadywania przy biurku, ponieważ wiele zawodów wykonywanych przez wolnych strzelców tego wymaga.
Zawody dla freelancera
Jeżeli masz przekonanie, że freelancing jest dla Ciebie, kolejnym krokiem na drodze do rozpoczęcia działalności w tej formie jest wybór zawodu. Istnieje wiele specjalizacji, które można z powodzeniem wykonywać jako freelancer, realizując i rozwijając się oraz zarabiając dobre pieniądze. Oto lista zawierająca najpopularniejsze z nich.
Grafik. Jeśli posiadasz zdolności graficzne i plastyczne, a do tego potrafisz obsługiwać takie programy komputerowe jak Photoshop, Corel, InDesign czy Illustrator, możesz spróbować swoich sił jako grafik-freelancer.
Copywriter. Zawód copywritera jest przeznaczony dla osób, które sprawnie posługują się słowem i posiadają rozwinięte kompetencje komunikacyjne.
Programista. Perspektywy rozwojowe i zarobkowe dla programistów są bardzo ciekawe, podobnie jak sam zawód. Potrafiąc posługiwać się językami programowania, możesz prowadzić działalność jako freelancer.
Specjalista ds. SEO. Czyli inaczej pozycjoner – osoba, która odpowiada za marketing w wyszukiwarkach internetowych. Dysponuje wiedzą na temat ich działania i wie, jak sprawić, aby strona WWW znalazła się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe.
Fotograf. Również specjaliści od wykonywania profesjonalnych zdjęć są poszukiwani na rynku. Możliwości są szerokie, ponieważ można specjalizować się w różnych rodzajach fotografii, np. portretowej, weselnej czy produktowej.
Tłumacz. Jeśli dobrze posługujesz się jednym lub kilkoma językami obcymi, możesz świadczyć usługi tłumaczeniowe w ramach freelancingu. Od Ciebie zależy, czy skupisz się na poszukiwaniu klientów w całej Polsce przez Internet, czy lokalnie.
Influencer. Prowadzisz popularne konto w mediach społecznościowych? Jeśli tak, możesz je zmonetyzować poprzez współpracę z zewnętrznymi reklamodawcami. Którzy będą chcieli promować swoje usługi czy produkty na Twoim profilu w social media.
Dietetyk. Specjalista ds. żywienia jako indywidualny fachowiec pomaga klientom w odchudzaniu, wypracowaniu pożądanej sylwetki, osiągnięciu celów sportowych czy ogólnie prowadzeniu zdrowego trybu życia, którego podstawą jest zbilasowana i wartościowa dieta.
Jak zostać specjalistą
Chcesz rozpocząć freelancing w wybranej dziedzinie, ale nie jesteś w niej specjalistą? Brak wiedzy i doświadczenia nie wyklucza tej formy działalności – można to wypracować, ale na to potrzeba czasu. Mówiąc wprost, aby zostać fachowcem, musisz poświęcić czas na naukę i kształtowanie kompetencji wymaganych w danym zawodzie. Osiągniesz to poprzez:
książki i czasopisma specjalistyczne, np. poradniki pisane przez fachowców w danej dziedzinie,
szkolenia prowadzone przez profesjonalistów z branży, w której zamierzasz zacząć działalność,
podcasty i webinary internetowe, w trakcie których specjaliści przekazują swoją wiedzę,
media społecznościowe – warto śledzić profile osób, które fachowo piszą na interesujący Cię temat, np. o programowaniu, pozycjonowaniu czy copywritingu,
blogi i serwisy branżowe, w których pojawiają się wartościowe informacje z Twojej branży,
grupy i fora tematyczne – wymiana opinii, myśli i zdań z innymi specjalistami z Twojej dziedziny może być cennym źródłem wiedzy i doświadczenia,
własne projekty, które opłaca się realizować, nawet jeśli dopiero zaczyna się przygodę w wybranej branży. To doskonałe źródło doświadczenia i praktycznej wiedzy.
Jak pokazać się potencjalnym klientom
Posiadanie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie to jedno, a znalezienie klientów, którzy zapłacą za Twoje kompetencje – drugie. Pierwszym krokiem to realizacji tego celu jest stworzenie wizytówki, najlepiej w Internecie, która może mieć formę:
strony internetowej, na której opisujesz siebie, swoje kompetencje i doświadczenie,
portfolio w jednym z serwisów online, które pozwalają na jego wykonanie,
profilu w mediach społecznościowych, w grupach i na forach.
Tylko w ten sposób potencjalni klienci mogą zapoznać się z Twoimi kompetencjami i doświadczeniem zawodowym. Wykonanie strony internetowej warto zlecić profesjonaliście, jeśli nie dysponuje się umiejętnościami projektowania witryn online.
Gdzie szukać zleceń dla freelancera
Aby klienci, którzy są gotowi zapłacić za Twoje usługi, z nich skorzystali, najpierw muszą Cię odnaleźć. Samo istnienie strony internetowej czy kont w mediach społecznościowych to jednak za mało – konieczne jest jeszcze dotarcie do potencjalnych odbiorców Twojej oferty. Jak to zrobić? Poniżej omawiamy dostępne możliwości.
Serwisy dla freelancerów
W Sieci działają specjalne strony, na których publikują swoje ogłoszenia osoby zainteresowane zleceniem usług freelancerskich, a freelancerzy składają oferty w ramach odpowiedzi. Tego rodzaju witryny mają charakter zarówno ogólny, jak i branżowy. W serwisach z tej pierwszej grupy pojawiają się ogłoszenia z różnych dziedzin. Podczas gdy serwisy branżowe skupiają się tylko na jednej, np. usługach graficznych, copywriterskich czy programistycznych. Poniżej znajdziesz listę trzech najpopularniejszych serwisów dla freelancerów z różnych branż:
Oferia,
Useme.com,
Freelancer.com.
Grupy na Facebooku dla freelancerów
Przeznaczone dla freelancerów grupy na Facebooku działają na podobnych zasadach jak omówione przed chwilą serwisy. Dostępne są grupy zarówno o charakterze ogólnym, czyli dla freelancerów z różnych branży, jak i dla specjalistów z określonej dziedziny. Potencjalni klienci wystawiają swoje ogłoszenia, a Ty możesz na nie odpowiedzieć, oferując swoje usługi.
Serwisy ogłoszeniowe
W tym przypadku chodzi o serwisy w rodzaju Allegro i OLX, na których można z powodzeniem reklamować swoje usługi niskim kosztem. Potencjalni klienci trafiają na takie strony i w ten sposób mogą zainteresować się Twoją ofertą.
Własny marketing
Jeżeli posiadasz stronę internetową, warto dążyć do tego, aby klienci na nią trafiali i za jej pośrednictwem składali zamówienia. W tym celu konieczna jest inwestycja w marketing, która może obejmować m.in. pozycjonowanie, prowadzenie kampanii linków sponsorowanych, content marketing, e-mail marketing czy telemarketing. Działania marketingowe możesz prowadzić lub nadzorować we własnym zakresie albo zlecić je zewnętrznym specjalistom – freelancerom lub profesjonalnym agencjom.
Forma działalności freelancera
Ostatnia kwestia, nad którą należy się zastanowić, odpowiadając na pytanie, jak zostać freelancerem, dotyczy formalności z tym związanych. Aby prowadzić legalną działalność freelancerską, masz do wyboru założenie własnej firmy lub wykonywanie zleceń na podstawie umowy zlecenia albo o dzieło. Prowadzenie działalności gospodarczej pozwala na pozyskanie większej liczby klientów i jest bardziej profesjonalne, ale też droższe. Z kolei praca na umowach cywilnoprawnych jest znacznie mniej obciążająca pod względem kosztów, ale z drugiej strony utrudnia poszukiwanie klientów.
Polecane przez nas programy partnerskie do zarabiania online:
1. ZłoteMyśli.pl,
2. Ebookpoint
Kurs freelancer
Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem doszkalającym-rozwojowym. Szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy są zainteresowani rozwojem własnej działalności gospodarczej oraz chcą zarabiać na własny rachunek. Szkolenie z gotowymi praktykami jak rozpocząć i jak reklamować własny biznes (kurs z video).