Czym się zajmuje i ile zarabia specjalista ds. cyberbezpieczeństwa? Jak nim zostać?

Rate this post
Czym się zajmuje specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?

Podziel się postem

Wraz z postępującą cyfryzacją cyberbezpieczeństwo ma coraz większe znaczenie. Jest to zatem perspektywiczna ścieżka kariery, w której w najbliższych latach łatwo będzie znaleźć zatrudnienie. Czym dokładnie zajmuje się specjalista ds. cyberbezpieczeństwa? Na jakie zarobki może liczyć? Sprawdź!

Kim jest specjalista ds. cyberbezpieczeństwa i czym się zajmuje?

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to profesjonalista zajmujący się ochroną systemów komputerowych, sieci i danych przed zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem informacji. Jego praca polega m.in. na opracowywaniu i wdrażaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa chroniących przed cyberatakami i działaniem złośliwego oprogramowania. Zajmuje się także identyfikowaniem, analizowaniem i minimalizowaniem ryzyka związanego z różnymi rodzajami zagrożeń występujących w sieci.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – gdzie może znaleźć pracę?

Praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest zatem niezwykle istotna. Tego rodzaju specjalistów zatrudnia wiele dużych firm, a także organów państwowych i organizacji. Są oni potrzebni m.in. w branży finansowej, w obronności, ochronie zdrowia i administracji publicznej oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się systemy informatyczne. Przedstawiciele tego zawodu mają bardzo szerokie możliwości podjęcia pracy. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są bowiem poszukiwani nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – zarobki

Ile zarabia specjalista ds. cyberbezpieczeństwa? Oczywiście dokładne stawki zależą od wielu czynników (stanowisko, zakres odpowiedzialności, doświadczenie, miejsce zatrudnienia), ale można je określić jako bardzo atrakcyjne. Nawet początkujący specjalista ds. cyberbezpieczeństwa może startować z pułapu średniego krajowego wynagrodzenia. Wraz z postępem kariery i wzrostem doświadczenia zarobki są coraz lepsze.

Doświadczeni pracownicy zarabiają nawet ok. 10 000 zł miesięcznie, a konkretna specjalizacja, certyfikaty branżowe i duże doświadczenie pozwalają uzyskać zarobki na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Za granicą można zarobić jeszcze więcej.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – wymagania

Kto może zostać specjalistą ds. bezpieczeństwa? Praca tego typu wymaga oczywiście konkretnej wiedzy, ale też pewnych predyspozycji. Najważniejsze wymagania na tego typu stanowiskach obejmują:

 • znajomość języków programowania (np. Python, Java, C++, PHP, C);
 • znajomość rozwiązań chmurowych;
 • wiedza na temat sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT);
 • umiejętności w zakresie uczenia maszynowego (tzw. machine learning);
 • kompetencje związane z technologią szyfrowania;
 • zainteresowanie światem nowych technologii;
 • bardzo dobrą znajomość języka angielskiego.

Ponadto specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa powinien:

 • mieć zdolność do rozwiązywania problemów,
 • mieć predyspozycje i kompetencje techniczne,
 • być dokładny i przywiązywać wagę do szczegółów,
 • być komunikatywny i mieć umiejętności interpersonalne.

Od kandydatów zazwyczaj wymaga się wykształcenia wyższego. Najczęściej są oni absolwentami takich kierunków jak informatyka, bezpieczeństwo systemów informatycznych, elektronika, matematyka, telekomunikacja lub kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

W praktyce jednak można też przygotować się do zawodu specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa samodzielnie. Istnieje wiele źródeł, w tym branżowej literatury, które pozwolą Ci wdrożyć się w tę branżę. Świetnym pomysłem są także kursy i szkolenia. Jeśli chcesz poznać podstawy bezpieczeństwa w sieci, warto zainteresować się kursem online „Specjalista cyberbezpieczeństwa”.

Jak zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa?

Jeżeli interesuje Cię podjęcie pracy jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie studiów informatycznych lub na pokrewnym kierunku, a następnie ukończenie studiów podyplomowych na kierunku „specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa”. Możesz jednak również przyswoić niezbędną wiedzę za pomocą szkoleń i kursów lub samodzielnie. Jeżeli myślisz o przebranżowieniu się na specjalistę cyberbezpieczeństwa, najłatwiej będzie Ci, jeśli miałeś już styczność z wytwarzaniem oprogramowania lub masz jakiekolwiek doświadczenie informatyczne.

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa – czy warto?

Jeśli czujesz się dobrze w tematach technicznych i cenisz sobie nieustanną naukę oraz lekki dreszczyk emocji w pracy, zawód specjalisty do spraw cyberbezpieczeństwa może być dla Ciebie. Z pewnością jest to stanowisko przyszłościowe. Świat cały czas jest w fazie cyfryzacji i przybywa zarówno zagrożeń w sieci, jak i danych oraz systemów, które trzeba przed nimi chronić. Zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników jest i nadal będzie duże.

Ponadto praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa daje dobre perspektywy w zakresie zarobków, szczególnie jeśli będziesz konsekwentnie poszerzać swoją wiedzę i zdobywać doświadczenie. Jest to zawód, dzięki któremu można także łatwo znaleźć pracę za granicą. Choć to gałąź wymagająca, daje duże korzyści i wielką satysfakcję.

Odkryj więcej