Samodyscyplina w nauce zdalnej
Nauka zdalna niesie za sobą pewne oczywiste korzyści (jak chociażby brak konieczności dojazdów czy możliwość poszerzania wiedzy, siedząc w piżamie pod ciepłym kocem), ale również trudności. Wiele osób zauważa problemy związane z samodyscypliną i motywacją. Gdy nikt nie stoi nad Tobą z metaforycznym batem, czasami trudno jest się skupić. Jak się uczyć online, by nie porzucać swoich marzeń i z łatwością realizować cele? Sprawdź!
Dlaczego samodyscyplina w nauce zdalnej jest tak ważna?
Samodyscyplina to niezwykle ważna i pożądana umiejętność. Przynosi ona korzyści nie tylko w nauce i w pracy, ale w zasadzie w każdej sferze życia. Jeśli jesteś w stanie zmotywować się do realizacji czynności, które w danym momencie nie jawią Ci się jako szczególnie atrakcyjne, masz duże szanse osiągnąć w życiu sukces i harmonię. W przypadku nauki zdalnej i innych sytuacji, w których łatwo jest się rozproszyć i stracić oczu cel, samodyscyplina jest niezbędna. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci trzymać się planu i z powodzeniem stawić czoła naukowym wyzwaniom.
Jak skutecznie się uczyć podczas kursów online?
Nauka zdalna ma swoje specyficzne wyzwania. Jak efektywnie się uczyć, niezależnie od okoliczności? Poznaj sprawdzone sposoby!
1. Stwórz odpowiednie warunki do nauki
Twoje otoczenie ma ogromny wpływ na jakość nauki. Dlatego znajdź spokojne miejsce i wyeliminuj rozpraszacze, jak np. telewizor czy głośne rozmowy w tle. Poinformuj domowników, że teraz jest Twój czas na naukę. Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne rzeczy (komputer, notatki, podręczniki).
2. Planuj naukę krok po kroku
Bez planu trudno jest wytrwać w nauce online. Chaos prowadzi do odkładania zadań na później i frustracji, dlatego warto stworzyć harmonogram. Wyznacz sobie konkretne cele (np. 1 moduł kursu dziennie) oraz ramy czasowe działania. Wyznacz dokładne godziny, w których zamierzasz rozpocząć i zakończyć swoją pracę. Warto te podzielić materiał i przyswajać go w ramach krótszych sesji. Pomocne może być skorzystanie z technik, które zakładają regularne przerwy (takich jak Pomodoro). Wykazano, że pomagają one działać efektywniej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, pobierz e-book „Jak zarządzać swoim czasem na co dzień?”.
3. Zachowaj równowagę między nauką a życiem prywatnym
Nauka zdalna sprawia, że granice między obowiązkami a życiem prywatnym często się zacierają. Dlatego konieczna jest samodyscyplina, która pomoże Ci wyraźnie oddzielić czas przeznaczany na naukę od tego przeznaczonego na czynności domowe. Ich przeplatanie się w rzeczywistości rozciąga realizację obowiązków związanych z nauką na cały dzień, co może powodować przytłoczenie i przemęczenie.
Jak utrzymać motywację w trakcie nauki zdalnej?
Motywacja to motor Twojego sukcesu. Zwykle łatwo jest o nią na początku, gdy czujesz podekscytowanie na myśl o możliwości zdobycia nowej wiedzy czy umiejętności. Kiedy jednak pojawiają się trudności i zmęczenie, motywacja w naturalny sposób zaczyna gasnąć. Jak nie dopuścić do jej całkowitej utraty?
Skup się na wartości nauki
Przypomnij sobie, co sprawiło, że podejmujesz wyzwanie edukacyjne. Chcesz zmienić pracę, pielęgnować pasję, a może odkryć nowe horyzonty? Zdefiniuj swoje “dlaczego” i wracaj do niego, gdy pojawią się wątpliwości.
Doceniaj małe sukcesy
Nie czekaj ze świętowaniem na zakończenie nauki. Celebruj również małe kroki i pokonane przeszkody – ukończony moduł, zdany test itp. Nagradzaj się systematycznie i ciesz sukcesami a przypomnisz sobie, że warto się starać.
Szukaj wsparcia
Nauka zdalna może sprawić, że poczujesz się samotnie. Dlatego wiele kursów online przewiduje też fora lub grupy w mediach społecznościowych dla uczestników. Dzięki temu możesz otrzymać wsparcie w kwestiach merytorycznych, a wymiana myśli z innymi pomoże Ci też utrzymać zapał.
Zastosuj techniki wizualizacji
Jeśli chwilowo brakuje Ci energii lub motywacji, przypomnij sobie, po co to robisz. Wyobraź sobie, co da Ci ukończony kurs i jakie otworzy przed Tobą możliwości. Pomyśl, jak będziesz się czuć, gdy go ukończysz!
Wybierz odpowiedni kurs
Jakość nauczania ma ogromne znaczenie dla motywacji. Łatwo się zniechęcić, jeśli np. lekcje są nieciekawe lub zagadnienia nie są należycie objaśniane, przez co przestajesz rozumieć, o czym jest mowa. Dlatego, decydując się na naukę zdalną, warto poświęcić trochę czasu na dobór kursu, który Cię zaciekawi i zapewni kompleksową wiedzę. Sprawdź jego program, opinie uczestników i osoby odpowiedzialne za przygotowanie materiałów.
Jak ćwiczyć samodyscyplinę i skutecznie się uczyć?
Samodyscyplina to cecha, którą można nabyć za sprawą odpowiedniego podejścia i nawyków. Jeśli zastanawiasz się, jak efektywnie się uczyć, postaraj się wypracować swoje rytuały oraz eliminować pokusy i rozpraszacze. Zastosuj metodę małych kroków – zacznij od krótszych sesji nauki, a następnie stopniowo je wydłużaj. Możesz też poszukać zewnętrznego wsparcia i źródła motywacji. Jeśli potrzebujesz większej inspiracji, sprawdź e-book „Jak osiągać cele i marzenia”. Dzięki niemu poznasz przydatne techniki, aby skuteczniej rozwijać swoje kompetencje i realizować pragnienia.