Jak uczyć się szybciej i skuteczniej, żeby się nauczyć? Wiele osób zastanawia się, poszukując odpowiedzi na to pytanie. Jedni chcą poznać mechanizmy warunkujące proces uczenia się, inni próbują wyeliminować zakłócenia i przeszkody, na jakie napotykają podczas zdobywania wiedzy, jeszcze inni szkolą trenerów i coachów, niosących pomoc w nauczaniu.

Dostęp do wiedzy jest dziś powszechny jak nigdy dotąd. Trudno jest nam wyobrazić sobie, że kiedyś nauka była przywilejem majętnych i elit, i nie każdego było na nią stać. Dziś niektórzy posyłają dzieci od wczesnych lat przedszkolnych na zajęcia technik uczenia się. Jest wiele publikacji, z których możemy dowiedzieć się, jak poprawić szybkość i skuteczność uczenia się.

Jak uczyć się szybciej i skuteczniej – najlepsze techniki

Jak uczyć się szybciej i skuteczniej

Zaprezentowane sposoby jak uczyć się szybciej i skuteczniej są tylko częścią całej palety pomysłów na ułatwienie sobie tego zadania. Na początku:

1. Stwórz środowisko odpowiednie do nauki.

Wybierz miejsce, w którym dobrze się czujesz. Przygotuj biurko lub wydziel sobie kącik w pokoju, gdzie można przyswajać wiedzę. Zadbaj o porządek i odpowiednie oświetlenie, żeby nie męczyły Ci się oczy, postaw w zasięgu zapas wody do picia. Połóż w pobliżu karteczki i coś do pisania. Jeśli w trakcie nauki trafisz na niezrozumiałe dla Ciebie pojęcia, wrócisz do nich podczas przerwy. Zgromadź potrzebne materiały, zeszyty, notatki i książki, żeby niczego nie poszukiwać w trakcie uczenia się. Każde oderwanie się od nauki spowoduje spadek koncentracji. Znajdź swoją porę do przyswajania materiału. Niektórzy wolą dłużej posiedzieć, inni są rannymi ptaszkami. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kącik do nauki, zabierz wszystko, co potrzebne i udaj się do biblioteki.

2. Usuń wszystko, co może Cię rozpraszać.

Wycisz telefon i Messengera. Pozbieraj czasopisma, które podczas uczenia się, będąc w zasięgu Twojego wzroku, zachęcałyby do natychmiastowego zajrzenia do nich. Wyłącz TV i skup się jedynie na nauce.

3. Dokładnie zaplanuj nauczanie i przerwy.

Ustal kolejność, zaczynając od najtrudniejszych partii materiału do opanowania lub przedmiotów ścisłych. Z upływem czasu spada koncentracja i zdolność przyswajania wiedzy. Podziel większy materiał do opanowania na mniejsze części. Każdą z nich przyswajaj w czasie 25-30tu minut, a później odetchnij 5 minut. Dłuższą pauzę (około kwadransa) zrobisz po mniej więcej czterech etapach. Pamiętaj, że mózg potrzebuje wytchnienia, inaczej znużenie nie pozwoli Ci realizować planu.

4. Nastaw się pozytywnie przed rozpoczęciem nauki.

Zły humor powoduje, że nic nam nie wychodzi, a smutek odbiera ochotę do jakiegokolwiek działania. Jeśli to konieczne, przed nauką zafunduj swojemu mózgowi przyjemność – pójdź na spacer, pobiegaj lub posłuchaj ulubionej muzyki. Podchodząc do uczenia się wg zasady „zakuj-zalicz-zapomnij”, nie będziesz mógł się skupić i z wielkim trudem przyswoisz informacje.


Skoncentruj się na:
– długotrwałym zapamiętaniu i praktycznym wykorzystaniu
wiedzy, jaką chcesz nabyć,
– tym, co robisz w konkretnym momencie,
– zrozumieniu materiału,
– włączeniu nabywanych informacji do osobistego systemu
wiedzy, jaki już posiadasz.
Pamiętaj, że im większy wysiłek intelektualny podejmujesz, tym na dłużej zapamiętasz dany materiał.

5. Rób notatki, zwłaszcza podczas czytania.

Zacznij od analitycznego czytania, czyli zakreślania istotnych definicji, pojęć i cytatów w danym tekście. W inny sposób zaznacz to, czego nie rozumiesz, zapisz pytania na marginesie. Jeśli praca z tekstem zakończy się tylko na pamięciowym
opanowaniu materiału, szybciej go zapomnisz. Notowanie pomaga w zrozumieniu i lepszym utrwaleniu, a ponadto zwiększa koncentrację, ponieważ uruchamia pamięć sensoryczną. W trakcie lektury sporządzaj plan, np. nadając własne tytuły podzielonym częściom tekstu. Możesz sporządzać mapy myślowe, oparte na rysunkach lub konspekty z podstawowymi założeniami tekstu i ich krótkim rozwinięciem. Notatki powinny być czytelne, możesz używać własnych skrótów. Wracaj do nich co jakiś czas, a wtedy na pewno skutecznie opanujesz materiał w nich zawarty.

6. Systematycznie powtarzaj to, czego nauczyłeś/aś się.

Powtórki są niezbędne dla utrwalenia zdobytej wiedzy w pamięci długotrwałej. Bardzo dobrze w tej roli sprawdza się dzielenie tym, czego się nauczyliśmy z innymi. Opowiadaj, tłumacz niezrozumiałe fragmenty i wyjaśniaj znajomym, z którymi uczęszczasz na zajęcia o tym, co już wiesz. Możesz również udzielać korepetycji. Wzajemne dyskusje i przepytywanie się mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie, pozwalają na uświadomienie sobie własnych braków.

7. Rozpoznaj własny styl uczenia się.

Wskazuje on, w jaki sposób odbieramy oraz przetwarzamy informacje. Jeśli potrafimy rozpoznać u siebie wiodący zmysł i jego skuteczność w zapamiętywaniu zdobywanej przez nas wiedzy, możemy skuteczniej i szybciej ją przyswajać i eliminować zakłócenia, jakie pojawią się w procesie uczenia. Wyróżniamy:

a) wzrokowców – muszą coś zobaczyć, lubią wykresy, schematy, mapy myśli, kolorowe podkreślenia w tekście;
b) słuchowców – skupionych na usłyszanych treściach, wymagają wyjaśnień słownych, lubią opowiadać, a podczas nauki często nucą lub gwiżdżą;
c) kinestetyków, dla których ruch to podstawa wszelkiego zapamiętywania lub nauka poprzez działanie. Często bujają się na krześle, rysują lub poruszają nogami podczas uczenia się;
d) czuciowców (dotykowców) – skupienie podczas nauki powiązane jest u nich z wyczuleniem na mimikę, gesty. Muszą
czymś zająć dłonie, więc trzymają i obracają w nich drobne przedmioty lub bawią się włosami. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie występują czyste style uczenia się i większość z nas doświadcza ich kombinacji.

8. Wykorzystuj różne technologie.

Po ukończeniu szkoły trochę trudniej jest znaleźć czas na naukę i własny rozwój, ale żyjemy w czasach, kiedy dostęp do informacji nigdy nie był tak prosty. W dowolnym miejscu i o każdej porze, dzięki urządzeniom mobilnym, uzyskujemy dostęp do wiedzy. W drodze do pracy słuchajmy wartościowych audiobooków, przeglądajmy internet stojąc w kolejce, zrezygnujmy z serialu na rzecz kreatywnego bloga.

9. Zastosuj strategię SQ3R.

Składa się ona z 5-ciu kroków:
a) Survey – przejrzyj tekst,
b) Question – pytaj, żeby wzbudzić zainteresowanie,
c) Read – szukaj odpowiedzi (przyswoisz dzięki temu informacje),
d) Recall – przypomnij sobie, powtarzaj,
e) Reviev – sprawdź.
Metoda ta jest bardzo skuteczna i motywująca. Daje satysfakcję z
uczenia się, bo szybko zauważysz jej efektywność, a co za tym idzie
– chętniej będziesz po nią sięgał.

10. Utrwalaj pozytywne przekonania na temat nauki.

Siadając do przyswojenia materiału, nie możesz wmawiać sobie, że go nie opanujesz. Nie możesz mówić sobie: „nie dam rady nauczyć się tego”, „to zbyt trudne”. Karmisz w ten sposób swój mózg negatywnymi emocjami i przyczyniasz się do własnej porażki. Tymczasem dobro przyciąga dobro, zło – zło. Zamiast narzekać, powtarzaj sobie: „dam radę nauczyć się tego”, „nauka ma pozytywną moc”, „ucząc się, mam szansę zmieniać świat”. Pamiętaj, że wzmacniamy to, na czym się skupiamy, bo energia podąża za naszą uwagą – nie warto jej trwonić, kiedy za chwilę będziemy potrzebować jej do nauczenia się czegoś pożytecznego. Właśnie zostałeś wyposażony w wiedzę, co zrobić, by szybko i skutecznie się uczyć. Zrób z niej dobry użytek i przećwicz jak najszybciej zaproponowane tu pomysły. Powodzenia!

Korzystaj z darmowej edukacji i ciągle się rozwijaj

Poniżej lista darmowych szkoleń wiedzowych z których powinieneś(aś) skorzystać

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa

2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?

3. Kurs Marketing i Reklama

4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST

5. Poradnik dietetyczny

6. Psychologia psa

7. Jak schudnąć – poradnik video

Powyższy artykuł miał za zadanie odpowiedzieć na pytanie o to Jak uczyć się szybciej i skuteczniej. Dziękujemy za uwagę.

Categories: program kursu

About the Author