Jak pokonać nieśmiałość i budować pewność siebie?

4.9/5 - (9 votes)
Jak pokonać nieśmiałość

Podziel się postem

Brak pewności siebie sprawia, że przed człowiekiem pojawia się całe mnóstwo ograniczeń. W skrajnych przypadkach nawet zwykłe zapytanie przypadkowego przechodnia o godzinę potrafi wywoływać u niektórych paniczny lęk. Nieśmiałość zamyka wiele dróg i nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak pokonać nieśmiałość, odkryć nowe możliwości i przełamać bariery w nawiązywaniu kontaktów, przeczytaj poniższy tekst. Zebraliśmy wskazówki, które mogą pomóc zwalczyć nieśmiałość każdemu bez względu na wiek czy sprawowane stanowisko.

Jak pokonać nieśmiałość? Zrozum istotę problemu

Osoby nieśmiałe często odnoszą mylne wrażenie, że tylko one zmagają się z brakiem wiary we własne możliwości. Tymczasem zdecydowana większość ludzi na swój sposób walczy na co dzień z nieśmiałością. Praktycznie każdy może zostać postawiony przed sytuacją, która okaże się dla niego niekomfortowa i zwyczajnie nie będzie wiedział, jak się zachować. Jeżeli masz jeszcze ochotę, żeby zmienić coś w swoim życiu, nic straconego. Uwierz w swoje możliwości, a w pełni wykorzystasz drzemiący w Tobie potencjał. Na pozytywne zmiany nigdy nie jest za późno, a gdy wiesz, jak pokonać nieśmiałość, stają się one łatwiejsze!

Ustal, w jakich miejscach i okolicznościach najczęściej towarzyszy Ci uczucie nieśmiałości. Bywa, że ktoś, kto w pracy uchodzi za duszę towarzystwa, w innych miejscach nie odzywa się ani słowem. Przygotuj się na to, że ludzie są różni i mogą mieć zgoła odmienne oczekiwania.

Nie jest łatwo wyjść ze strefy komfortu

Długotrwałe zamykanie się na otaczający świat prowadzi do nasilającego się uczucia odosobnienia. Brak jakiegokolwiek kontaktu z innymi osobami może powodować poważne zmiany w psychice utrudniające późniejsze nawiązywanie kontaktów. Bardzo ważne jest to, aby nie stracić samej chęci poznawania nowych osób. Nowi ludzie to dodatkowa wiedza oraz doświadczenia zarówno te dobre, jak i złe. Żeby coś osiągnąć, z reguły trzeba podjąć większe lub mniejsze ryzyko. Brak rozwoju jest w związku z tym dla wielu osób wygodny. A więc jeśli chcesz wiedzieć, jak pokonać nieśmiałość, pamiętaj, że nie ma sukcesów bez porażek.

Obawa przed ludźmi utrudnia odpowiedź na pytanie, jak pokonać nieśmiałość

Znasz odpowiedź na pytanie, ale nie odzywasz się, aby udzielić odpowiedzi. Masz mnóstwo pomysłów, których nie realizujesz z obawy przed tym, co powiedzą inni, a cudza opinia jest dla Ciebie ważniejsza niż Twoje własne zdanie. Jednak zastanów się – co się stanie, jeżeli ktoś np. wyśmieje Twój pomysł? Do czego to tak naprawdę doprowadzi? Żyjąc w zgodzie z samym sobą, będziesz emanować optymizmem, a to z kolei znacząco ułatwia poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak pokonać nieśmiałość.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu może przybierać różne formy. Spacery? Sport? A może podróże?  Znajdź zajęcie, które sprawia Ci przyjemność i stanowi przy okazji pretekst do wyjścia z domu, bo w ten sposób przebywasz wśród ludzi i budujesz pewność siebie.

Skupiaj się na własnych osiągnięciach

Ciągłe porównywanie się do innych może prowadzić do obniżenia samooceny. Wiele osób wtapia się w otoczenie właśnie dlatego, że wstydzą się uzewnętrzniać swoje emocje. Wstyd ten wynika często z głęboko skrywanej zazdrości. Jeżeli chcesz spróbować w życiu czegoś nowego, nie zastanawiaj się, tylko działaj. Nieważne, czy chodzi o przebranżowienie, zmianę uczelni, czy wyjazd za granicę – zdarza się, że trzeba podjąć stanowcze kroki w celu zadbania o lepszą przyszłość.

Poprzednia zasada działa również w drugą stronę. Gdy widzisz, że wszystkim wokół coś nie wychodzi, możesz stwierdzić, że nie warto nawet podejmować pierwszych kroków. Zauważ, że pomysły wielu wybitnych ludzi sukcesu były wielokrotnie wszem i wobec negowane, a mimo to dążyli oni do celu i w końcu go osiągali.

Empatia i słuchanie innych

Umiejętność wyrażania oraz odbieranie emocji jest bardzo ważna w życiu. Bez zrozumienia innych nie poznasz swojego wewnętrznego głosu. Skupianie się na własnych lękach sprawia, że zapominasz o otaczającym Cię świecie. Słuchając, co mają do powiedzenia inni, zrozumiesz ich potrzeby i będziesz w stanie budować trwałe relacje, co jest ważne w kontekście odpowiedzi na pytanie, jak pokonać nieśmiałość. Z kolei niskie poczucie własnej wartości utrudnia nawiązywanie kontaktów, a co za tym idzie, blokuje rozwój osobisty i zawodowy.

Jak pokonać nieśmiałość? Postaw na samodoskonalenie każdego dnia

Żeby stać się tym, kim chcesz być, musisz robić to, czego pragniesz. Osobom nieśmiałym trudniej zbudować bliską relację czy np. starać się o awans. Za brakiem wiary w siebie podąża często problem z asertywnością. Ciągłe przytakiwanie i godzenie się na wszystko nie zaprowadzi Cię na szczyt, a wręcz przeciwnie. Zweryfikuj, co wychodzi Ci najlepiej, a z czym nie radzisz sobie tak jak, chcesz. Skup się na wprowadzaniu zmian i rozwijaj swoje talenty – w ten sposób wzmocnisz również pewność siebie i poznasz odpowiedzi na pytanie, jak pokonać nieśmiałość.

Daj się poznać

Ludzie nie wyciągną do Ciebie ręki, gdy będziesz budować przed sobą barierę. Jeżeli dusisz w sobie emocje i nie uzewnętrzniasz się dosłownie przed nikim, nerwy nie ulecą z Ciebie jak za pociągnięciem magicznej różdżki, lecz będą się kumulować. Może to prowadzić do utraty kontroli nad własnymi emocjami i pogłębiającej się depresji, dlatego kiedy masz okazję, w granicach rozsądku i kultury wyrażaj własne opinie i wchodź w dyskusje.

Praktykuj zachowania budujące Twoją śmiałość

Wyrażać siebie możesz na różne sposoby. Systematycznie wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele. Powinny to być rzeczy, które jesteś w stanie zrobić w z góry wyznaczonym czasie. Sporządzaj notatki, wyciągaj wnioski i minimalizuj ryzyko porażki. Rozwijanie umiejętności pomoże Ci w budowaniu szacunku do samego siebie.

Idealnym pomysłem może okazać się zapisanie się na grupowe zajęcia. Nawet jedna szczera rozmowa z drugim człowiekiem może pomóc Ci w budowaniu poczucia własnej wartości i ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak pokonać nieśmiałość. Różnego typu wystąpienia publiczne również ułatwiają wielu ludziom w zwalczanie towarzyszącej im na co dzień nieśmiałości.

Nie wiesz, jak pokonać nieśmiałość? Bądź sobą i poznaj własne ograniczenia

Osoby, które wiedzą, że jesteś nieśmiały, nie pomogą Ci w zbudowaniu pewności siebie. Nie dostosowuj się do cudzych oczekiwań, bo zawsze ktoś będzie niezadowolony. Przygotuj się natomiast na odrzucenie i jeśli takowe nastąpi, naucz się sobie z nim radzić. Porażki mogą wzmacniać, lecz równie dobrze prowadzić do jeszcze większego zamykania się w sobie. Dopiero gdy uświadomisz sobie, co tak naprawdę robisz niewłaściwie, będziesz w stanie to zmienić.

KarGroup pomoże Ci wyjść z mentalnej klatki!

Możesz zrobić naprawdę wiele, ale być może tym, co Cię blokuje, jest strach. Jeżeli nie potrafisz uporać się z pokonaniem barier w swoim umyśle, pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc specjalistów. Żyjemy w czasach, w których wsparcie ekspertów jest na wyciągnięcie ręki. Również z nieśmiałością da się walczyć pod czujnym okiem doświadczonych psychologów oraz speców od budowania wizerunku.

Szkolenia internetowe dostępne na naszej stronie doceniły już dziesiątki tysięcy kursantów z całej Polski. Jeżeli chcesz poznawać nowych ludzi i piąć się wzwyż po szczeblach kariery, odkryj najlepszą wersję siebie. Nie da się tego zrobić bez zrozumienia, jak istotne są aspekty takie jak choćby umiejętne Wywieranie wpływu i manipulacja. Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie, z którego dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o tych zagadnieniach.

Kiedy już zwalczysz nieśmiałość, zwiększysz swoje szanse na awans w pracy. Planujesz zarządzać w przyszłości zgranym teamem i budować silną markę?  Dostępne w naszej ofercie kursy, takie jak Motywacja i budowanie zespołu bądź Skuteczne pozyskiwanie klientów z pewnością Ci to ułatwią!

Odkryj więcej