Jak nie marnować czasu ? Wskazówki jak zarządzać czasem

4.9/5 - (22 votes)

Podziel się postem

Często daje się usłyszeć głosy, że współczesne czasy to jeden wielki, nieustanny pęd. Wszyscy się spieszą, wszyscy są spóźnieni, ale czy tak naprawdę przynosi to wymierne korzyści? Czy Twój czas nie jest marnowany? Dzisiejszym wpisem zdradzamy kilka metod na lepsze korzystanie z doby. Nie marnuj czasu. Owocnie wykorzystuj każdą minutę!

Plan to podstawa

Jak nie marnować czasu ?
Jak nie marnować czasu ?

Kto planuje, ten zyskuje. Nie chodzi o to, żeby całe swoje życie, co do sekundy, podporządkowywać harmonogramowi; przecież nie jesteś maszyną. Ale jedno jest pewne: kto ma pomysł na spędzenie doby, jakieś sensowne ułożenie czynności, nie traci czasu, tylko sprawnie realizuje obowiązki i dysponuje większą ilością wolnego czasu.

Kalendarz, również w formie aplikacji mobilnej, sprzyja efektywnemu wykorzystaniu dnia. Zacznij od tego, co musisz zrobić na pewno: od zakupów, przez odwożenie dziecka do szkoły, po godziny spędzane w pracy, na uczelni czy przy domowych codziennościach. Później zacznij układać czynności w odpowiedniej kolejności, cały czas szukając usprawnień. Wolny czas rozłóż na odpoczynek i rozwój osobisty. Każdego dnia można wspiąć się odrobinę wyżej w pracy nad sobą. Odpowiedni plan jest najlepszym krokiem do dobrej zmiany.

Unikaj pochłaniaczy czasu

Nikt nie przyznaje się do oglądania niskobudżetowych paradokumentów, ale dziwnym trafem rośnie ich popularność. Krytykujemy „głupie” seriale, ale poświęcamy im całe godziny. Śmiejemy się z „idiotyzmów” i celebrytów znanych głównie w Internecie, a jednocześnie wieloma godzinami przed komputerem wpływamy na ich sławę. Powiedzmy sobie otwarcie: żeby nie marnować czasu, należy unikać jego pochłaniaczy.

Media społecznościowe, gry, plotkarskie portale, telewizja – te wszystkie bodźce potrafią pochłaniać na całe godziny. Błąd! OK, każdy ma prawo oglądać i czytać, co chce, ale umówmy się, wielogodzinne „ślęczenie” przed ekranem bez żadnych korzyści to realne marnowanie cennych godzin życia.

Wyznacz sobie czas na portale społecznościowe, nie sprawdzaj przychodzących powiadomień co 5 minut. Poświęcaj mniej czasu na telewizor. Lepiej spędzić dwie godziny na dobrym filmie niż cztery na niskobudżetowych programach. Po prostu traktuj media jako przyjemność, ale z umiarem, jak wszystko. Złoty środek jest najlepszą drogą do pożytecznego przeżywania życia.

Wykorzystuj wolny czas w podróży

Z racji dojazdu do pracy, bliskich lub na uczelnię spędzasz dużo czasu w autobusach, tramwajach, pociągach i autokarach? Jasne, możesz ten czas spędzić patrząc się za okno lub słuchając muzyki. Ale czy nie wykorzystasz tego czasu lepiej, jeżeli sięgniesz po książkę, również w formie wygodnych e-booków? Gazeta, notatnik, materiały edukacyjne, dobra lektura – żyjąc szybko, trudno znaleźć na nie czas. Dlatego nie trać okazji, gdy podróżujesz w tempie zależnym od przewoźnika. Często prowadzisz auto? To nie zmienia faktu, że zamiast radiostacji możesz włączyć ebooka i wysłuchać czegoś, co pozwoli Ci się rozwinąć.

Rozwijaj się w wolnych chwilach

Zaczniesz doceniać wolny czas, gdy poświęcisz go nie tylko na odpoczynek, ale również rozwój osobisty. Szkolenia, kursy językowe czy doszkalające są idealnym pomysłem na serię weekendów. Znajdź temat, który pozwoli Ci zdobyć certyfikat uzupełniający CV. Miej świadomość, że w czasie, w którym inni przełączają telewizor z kanału na kanał, Ty dokładasz cegiełkę do swojej kariery. Żeby później móc odpoczywać w jak najlepszych warunkach! Zaliczenie szkolenia jest w dzisiejszych czasach banalnie proste, czasem wystarczy jedynie platforma e-learningowa.

Łącz aktywności

Nie zmarnujesz czasu, jeżeli zaczniesz doceniać każdą drobną przyjemność. Żeby prawdziwie się zrelaksować, nie trzeba wyjeżdżać w ciepłe kraje. Dlatego żeby znaleźć chwilę dla siebie, nie trzeba wysyłać rodziny na wakacje. Żeby poczuć się bardziej spełnionym, nie trzeba realizować z pozoru niemożliwych projektów.

Metodą drobnych kroków, codzienną pracą szlifuj swój własny harmonogram. Poczujesz to na własnej skórze, kiedy naprawdę nie marnujesz czasu i żyjesz dokładnie tak, jak tego chcesz, osiągając nieznaną wcześniej efektywność, świadomość i satysfakcję.

Zostań z nami na dłużej i korzystaj:

Przeczytaj także:

1.Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? 10 kroków które musisz zrobić

2.Szkolenie z negocjacji ! Techniki negocjacji, czyli negocjacje w biznesie ! Pytasz jak negocjować ?

fraza kluczowa artykułu: Jak nie marnować czasu, Jak nie marnować czasu, Jak nie marnować czasu, Jak nie marnować czasu, Jak nie marnować czasu

Odkryj więcej