Jak być pracowitym? Poznaj 9 sposobów, które Ci na to pozwolą

4.9/5 - (26 votes)
Jak być pracowitym

Podziel się postem

Jak być pracowitym? Wystarczy określić cele i zacząć działać. Łatwo powiedzieć, prawda? Ale jak zacząć, w jaki sposób nauczyć się samodyscypliny i eliminować problemy zsyłane przez przeciwności losu czy ludzką słabość? Poniżej prezentujemy 9 cennych wskazówek.

Prokrastynacja – Twój największy wróg?

Jeśli czujesz, że stać Cię na większą pracowitość, zapewne nie jeden zdarzało Ci się odkładać ważne rzeczy na ostatnią chwilę, wiedząc, że nie zaprowadzi Cię to do niczego dobrego. Kończyło się na wyrzutach sumienia, poczuciu niemocy, a finalnie na walce z uciekającym czasem i terminami. Nigdy więcej! A potem… znów to samo. Działanie takie zwie się prokrastynacją, a więc powtarzającym się odkładaniem obowiązków na później mimo świadomości związanych z tym konsekwencji. Jak być pracowitym i z tym walczyć? Niektórzy wskazują tutaj na cechy osobowości czy problemy z wewnętrzną motywacją, ale wielu ekspertów od rozwoju osobistego podkreśla też, że kluczowe jest podjęcie pracy nad umiejętnością zarządzania czasem. Jak to robić? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

1. Jasno wytyczaj swoje cele

Trudno zabrać się do działania i znaleźć odpowiedź na to, jak być pracowitym, kiedy nie do końca wiesz, co masz robić. Kłopot z pracowitością w tym zakresie mają przede wszystkim osoby pracujące na własną rękę, studenci czy uczniowie, którzy sami odpowiadają za organizację swojego czasu. Aby wyeliminować ten problem, warto jasno wytyczać sobie cele i planować aktywności tak, żeby prowadziły do ich realizacji w jasno określonym terminie. Możesz tu zainspirować się biznesową metodą SMART pozwalającą poprawnie formułować cele. Zgodnie z założeniami tej koncepcji, każdy cel powinien być:

  • S (specific) – konkretny, jasno sprecyzowany.
  • M (measurable) – mierzalny, umożliwiający kontrolowanie postępów.
  • A (achievable) – osiągalny, możliwy do zrealizowania w rzeczywistości.
  • R (relevant) – istotny, ważny, wartościowy dla Ciebie czy zespołu.
  • T (time-bound) – możliwy do zrealizowania w określonym czasie.

Metoda ta, jak i inne sposoby na jasne wytyczanie celów, pozwoli Ci łatwiej podejmować ukierunkowane działania i po okresie planowania bez zwłoki przystąpić do pracy.

2. Samoświadomość – odpowiedź na to, jak być pracowitym

Mimo że jesteśmy już dorośli, to nadal dużo w nas cech dziecięcych, z którymi musimy walczyć. Mowa tu o preferencjach. Oczywiste jest, że wolimy zabawę i przyjemność od ciężkiej i czasochłonnej pracy. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednakże jako ludzie dorośli potrafimy patrzeć na sytuacje z szerszej perspektywy, co sprawia, że widzimy więcej niż tylko konieczność wykonania zadanej pracy domowej. Dziecku trudno skupić się na enigmatycznie brzmiących korzyściach i kompetencjach, które ułatwią mu życie w przyszłości, bo dla niego liczy się przede wszystkim to, co odczuwa teraz. Ty, jako dojrzały człowiek, możesz pracować nad swoimi uczuciami i zwalczać niechęć do pracy właśnie poprzez budowanie świadomości. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak być pracowitym, uświadom sobie, że wykonujesz obowiązki zawodowe po to, żeby: 

  • zwiększać swój potencjał,
  • mieć szansę na awans,
  • dostać podwyżkę,
  • rozwinąć firmę.

Przystępując do pracy z takim nastawieniem, zdecydowanie łatwiej przełamiesz bieżące lenistwo, niechęć czy zmęczenie.

3. Marchewka zamiast kija, czyli kilka słów o motywowaniu

Niektórzy mówią, że najlepiej działają pod presją czasu lub kiedy ktoś stoi im nad głową. Zewnętrzne czynniki motywacyjne jawią się jako skuteczne, ponieważ nie masz nad nimi kontroli, co eliminuje pokusę odkładania obowiązków w czasie. Jednakże czynniki te klasyfikuje się jako negatywne, w dłuższym okresie wywierające na człowieka niedobry wpływ, potęgujące stres czy poczucie przytłoczenia. Zamiast więc wykorzystywać do motywowania kij, czasem wręcz samemu nakładając na siebie niezdrową presję, lepiej sięgnąć po przysłowiową marchewkę i szukać motywacji w korzyściach wynikających z pracy. Gdy zadajesz sobie pytanie, jak być pracowitym, uwzględnić efekty swoich działań lub – przeciwnie – ich braku.

  •  „Jeśli zrobię to dzisiaj, jutro będę mieć luźniejszy dzień i czas na kino”
  • „Jeśli dziś tego nie zrobię, zafunduję sobie jutro urwanie głowy i zarwaną noc”.

Który ze sposobów myślenia wydaje Ci się bardziej rozsądny, opanowany i wpisuje się w nurt zdrowego podejścia do pracowitości?

4. Nie wiesz, jak być pracowitym? Planuj czynności z wyprzedzeniem

Starannie prowadząc kalendarz i planując określone czynności z wyprzedzeniem, minimalizujesz ryzyko, że coś Cię zaskoczy. Tworząc swój grafik na bieżąco, dajesz sobie także szansę na rozłożenie skomplikowanych zadań na etapy, dzięki czemu nawet największe projekty przestają jawić się jako tak przytłaczające. Jasne i czytelne planowanie obowiązków i czynności ma wiele zalet:

  • masz poczucie stabilności,
  • kontrolujesz swoją sytuację,
  • minimalizujesz stres,
  • łatwiej radzisz sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami i nagłymi zmianami planów,
  • łatwiej odnajdujesz motywację,
  • realizując drobne cele, częściej odczuwasz satysfakcję.

Wszystkie te rzeczy pomagają w realizacji zobowiązań, a jednocześnie stopniowo uczą tego, jak być pracowitym z uwzględnieniem samodyscypliny i chęci odczuwania satysfakcji.

5. Korzystaj z aplikacji monitorujących to, czy jesteś pracowity

Osobom, które poszukują odpowiedzi na pytanie, jak być pracowitym, z pomocą przychodzi technologia. Polecamy przetestowanie aplikacji Pomodoro, Forest czy Focus Plant, które pozwalają monitorować czas pracy i zmuszają Cię niejako do działania w danym okresie. Sam wybierasz określony czas lub korzystasz z opracowanych systemów, uruchamiasz licznik i odkładasz telefon. Po kliknięciu przycisku „start” zdecydowanie łatwiej skupisz się na pracy, bo wewnętrznie będziesz chcieć, żeby tworzące się na bieżąco statystyki faktycznie odzwierciedlały rzeczywistość.

6. Rozsądnie zarządzaj czasem pracy

Doskonaląc swoją pracowitość, łatwo wpaść w wir i przejść na ciemną stronę mocy. Musisz wiedzieć więc, że pracowitość nie oznacza działania na maksymalnych obrotach od świtu do nocy 7 dni w tygodniu. Uważaj, żeby nie zacząć postrzegać chwil wolnych jako zmarnotrawionych i nie odczuwać przez to wyrzutów sumienia. Podejdź do tego w sposób rozsądny, kierując się stwierdzeniem, że pracowitość to mądre planowanie i odpowiedzialne zarządzanie swoim czasem ze świadomością tego, co musi zostać zrobione. Dzięki temu zachowasz swoją efektywność, nie będziesz marnować czasu na tak zwane nicnierobienie, a jednocześnie utrzymasz zdrowy balans między życiem zawodowym i obowiązkami a odpoczynkiem i życiem prywatnym.

7. Usuń rozpraszacze i ucz się, jak być pracowitym

Twoim wrogiem podczas wykonywania obowiązków może okazać się nie tylko brak motywacji czy zmęczenie, ale także rozpraszacze, które niczym niewidzialni złodzieje okradają nas z czasu. O czym mowa? Zrezygnuj z jakichkolwiek przekąsek podczas pracy, wyłącz powiadomienia w telefonie, wycisz go lub całkowicie odłącz od internetu. Porzuć muzykę. Słuchanie audiobooka też nie pomoże Ci w sklepieniu i znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak być pracowitym. Jeśli wykonujesz obowiązki w domu, znajdź spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał, oddal się od różnych źródeł dźwięku (np. telewizor w pokoju obok). W przypadku telefonu pomocne okażą się wymienione wcześniej aplikacje. Ponieważ oprócz odliczania czasu, możesz skorzystać także z funkcji blokowania powiadomień i ekranu.

8. Najpierw obowiązki zawodowe, dopiero potem inne

Załóżmy, że jest poniedziałek. Masz dzisiaj do wykończenia projekt, a potem musisz posprzątać dom i posegregować książki. Czym zajmiesz się najpierw? Z uwagi na mniejszą presję i stres sprzątanie na pewno jawi Ci się jako mniej wymagające, więc chcesz zacząć od tego. Błąd! Najpierw należy uporać się z tymi najważniejszymi zadaniami, które ważne są nie tylko dla Ciebie, ale i klientów czy szefa. Dzięki temu przystępujesz do pracy z wysokim poziomem energii i już na początku eliminujesz te najpilniejsze wyzwania. Jeśli zależy to od Ciebie, nie zaczynaj dnia roboczego od sprzątania czy treningu, bo okaże się, że do poważnej pracy przystąpisz zmęczony i niezmotywowany. Jak być pracowitym, to przede wszystkim czasie w czasie najwyższej efektywności, a na nią możesz liczyć właśnie rano.

9. Zadbaj o czas wolny – dlaczego to takie ważne?

Jeśli zadbasz o czas wolny, będziesz w stanie odpowiedzialnie gospodarować swoją energią. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stawiając wyraźną granicę między czasem na obowiązki a odpoczynek, przestaniesz skłaniać się ku prokrastynacji, a znajdziesz odpowiedź na to, jak być pracowitym. Odnalezienie prawidłowych proporcji w dzieleniu czasu na pracę i relaks pozwoli Ci zachować także równowagę psychiczną i dbać o samopoczucie. A to przełoży się na efektywność w działaniu. Jeśli zależy Ci na szeroko pojętym rozwoju osobistym. Zachęcamy do odwiedzenia strony https://kar-group.elk.pl/darmowe-kursy/ i zapoznania się z dostępnymi na niej kursami, które z pewnością pomogą Ci w osiąganiu celów – nie tylko zawodowych!

Odkryj więcej