8 sposobów na rozwijanie inteligencji emocjonalnej

4.9/5 - (16 votes)
Jak rozwijać inteligencję emocjonalną

Podziel się postem

Na negatywne emocje, które odczuwasz na co dzień, nie wpływa wyłącznie Twoje otoczenie. To, czy jakieś zdarzenie czy zachowanie wyprowadzi Cię z równowagi, zależy od Twojego wewnętrznego opanowania. Czasami dochodzi do stresujących sytuacji, w których trudno jest zachować należytą równowagę psychiczną. Zdarzają się w życiu przypadki, gdy nawet osoby o stoickim spokoju uzewnętrzniają swoją irytację. Właśnie sposób radzenia sobie z własnymi emocjami świadczy o Twojej inteligencji emocjonalnej.

Jeżeli miewasz problemy z opanowaniem niechcianych myśli i zachowań, pamiętaj, że zawsze jest odpowiedni czas, aby to zmienić. Jedną z dobrych metod, które wspomagają inteligencję emocjonalną, są szkolenia. Mogą one obejmować rożne dziedziny, również te związane z szeroko pojmowanym rozwojem osobistym, np. kurs rozwiązywania konfliktów czy szkolenie z pewności siebie. A teraz przejdźmy do porad, które podzieliliśmy na 8 kategorii. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one zrozumieć, na czym polega rozwijanie inteligencji emocjonalnej!

Poznaj swoje emocje i możliwości

Emocje dzielimy na uświadomione i nieuświadomione, a granica między jednymi a drugimi często bywa niesłychanie cienka. Panowanie nad emocjami to podstawa prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i osiągania sukcesów zarówno tych osobistych, jak i zawodowych.

Co ciekawe, inteligencja racjonalna bazująca się na intelekcie i przyswojonej wiedzy czy wyuczonych umiejętnościach nie zawsze jest wyznacznikiem tego, że ktoś znakomicie poradzi sobie w życiu. W bardzo wielu przypadkach główny wpływ na powodzenie Twoich planów mają właśnie emocje, które odczuwasz. Zachowanie równowagi między pewnością siebie a zdrowym rozsądkiem pozwoliło już wielu osobom wspiąć się na sam szczyt.

Znajomość własnych stanów emocjonalnych pomaga zarówno w przekraczaniu barier, jak i ich stawianiu. Warto mierzyć siły na zamiary i nie zajmować sobie przesadnie głowy zewnętrznymi warunkami, na które na dobrą sprawę nie da się mieć żadnego wpływu.

Odróżnij poważne problemy od nic nieznaczących błahostek

Jeżeli na co dzień drażnią Cię drobnostki, takie jak choćby brzydka pogoda czy radiowa audycja usłyszana w drodze do pracy, to oznaka, że warto zacząć dbać o inteligencję emocjonalną. Pamiętaj, że uczyć możesz się tak naprawdę całe życie, a tym bardziej tego, w jaki sposób panować nad własnymi emocjami i jak dokładnie zrozumieć swoje uczucia.

Naucz się słuchać innych

Twoje odczucia i emocje to jedno, ale bez empatycznego podejścia i słuchania tego, co inni mają do powiedzenia, rozwijanie inteligencji emocjonalnej jest niemożliwe. Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i jest wiele trafności w tym stwierdzeniu. Osoby obdarzone wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej wykazują się nią często już od swoich najmłodszych lat, zyskując tym samym grono oddanych przyjaciół.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę każdy z nas reaguje inaczej w zależności ode tego, jakie emocje w danej chwili nim szargają. Nawet najbardziej opanowane osoby miewają chwile słabości. Należy zdawać sobie sprawę z własnych wad oraz zalet, wyciągać wnioski z porażek i stale się doskonalić.

Nie duś w sobie emocji

W samodoskonaleniu na pewno nie pomoże Ci ukrywanie swoich emocji przed całym światem i udawanie, że wszystko jest w porządku. Bóle fizyczne na tle nerwowym dotykają ludzi w rożnym wieku i powodują je właśnie negatywne emocje. Mogą one też prowadzić m.in. do problemów ze snem i w perspektywie czasu przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Nawet jeśli jesteś osobą o charakterze introwertyka, czasami lepiej powiedzieć komuś o swoich problemach niż walczyć z myślami. Nie musi być to od razu profesjonalny psycholog – zdarza się, że wystarczy szczera rozmowa z przyjacielem bądź kimś bliskim rodziny. Wiele osób dopiero po udziale w terapii indywidualnej bądź grupowej otworzyło się na ludzi i otaczającą ich rzeczywistość. Nie wstydź się swoich emocji, otaczaj się serdecznymi ludźmi, którzy motywują Cię do działania i unikaj tzw. wampirów energetycznych.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Pozytywnie nastrajać mogą Cię co prawda inni, jednak jeśli nie zmotywujesz się do działania samemu, nici z osiągania życiowych sukcesów. Niechcianym emocjom trzeba po prostu czasem dać upust. Idealną metodą zrzucenia zbędnego napięcia może być wysiłek fizyczny.

Weź za przykład mnichów buddyjskich, którzy latami samodoskonalą się, dążąc do osiągnięcia, maksymalnego wewnętrznego spokoju. Kontakt z przyrodą i spędzanie czasu na świeżym powietrzu z pewnością ułatwią Ci  zrozumienie swojej własnej natury. Nie pomogą Ci w tym z kolei używki czy niezdrowa dieta.

Hobby kluczem do świętego spokoju

Tzw. stan flow określa uczucie bliskie euforii, spowodowane wykonywaniem konkretnej czynności w całkowitym skupieniu. Osoby, których inteligencja emocjonalna jest na wysokim poziomie potrafią oddać się pasji, pracy czy innemu zajęciu, zapominając przy tym o wszelkich negatywnych emocjach i odczuciach. Zajmij czymś swoje myśli w czasie wolnym od pracy i codziennych obowiązków. Chłonięcie wiedzy, rozwijanie talentów i kreatywne podejście pomogą Ci w jeszcze dokładniejszym zrozumieniu swoich uczuć.

Podobnie jak zainteresowania, tak i inteligencja emocjonalna może być regularnie rozwijana. Jeśli coś Ci nie wychodzi i nie czujesz się na siłach, żeby to robić, postaraj się zmodyfikować swój styl życia. Czasami jedna decyzja całkowicie zmienia podejście do rzeczywistości.

Przyjemności to nie wszystko

Dopamina wytwarzana przez Twój organizm napędza Cię do działania, ale może równie skutecznie rozleniwiać. Nieważne, czy towarzyszy Ci uczucie entuzjazmu, czy przygnębienia – nie pozwól sobie na zapominanie o codziennych obowiązkach. Rozwój osobisty wymaga pewnych wyrzeczeń i systematyczności. Gdziekolwiek byś nie żył i czymkolwiek byś się nie zajmował, negatywne emocje, chcąc nie chcąc, rzadziej lub częściej będą towarzyszyć Ci w życiu. Są one poniekąd Twoim przeciwnikiem, a tylko dokładne zrozumienie wroga może pomóc Ci w jego pokonaniu.

Warto być świadomym tego, że wysoka inteligencja racjonalna, objawiająca się np. imponującym poziomem IQ, nie zawsze musi iść w parze z zadowalającym poziomem inteligencji emocjonalnej. To, jak szybko i sprawnie przyswajasz nowe informacje, zależy co prawda w dużej mierze od Twojego aktualnego stanu emocjonalnego, aczkolwiek niektóre osoby mimo encyklopedycznej wręcz wiedzy nie radzą sobie z przyziemnymi problemami gnieżdżącymi się głęboko w ich głowach. Pozytywne nastawienie, empatyczne podejście i chęci do działania mogą pomóc Ci w lepszym zrozumieniu samego siebie.

Bierz udział w szkolenia

Rozwój inteligencji emocjonalnej ułatwić mogą Ci także szkolenia prowadzone przez profesjonalistów. Ludzie, którzy doskonale wiedzą, jak pomagać innym, przeprowadzą Cię problemy różnej natury. W lepszym zrozumieniu własnych emocji oraz panowaniu nad nimi mogą wspomóc Cię dostępne m.in. szkolenia dotyczące budowania pewności siebie, motywowania się czy rozwiązywania konfliktów.

Odkryj więcej

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
porady

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Twój ubiór mówi o Tobie więcej, niż mogłoby się wydawać. Jest również jednym z pierwszych elementów, które zauważy rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak się ubrać