5 sposobów, jak się zrelaksować

4.8/5 - (10 votes)
jak się zrelaksować

Podziel się postem

Relaks nie powinien być luksusem, ale przywilejem każdego człowieka. I rzecz w tym, by nie utożsamiać go wyłącznie z pobytem w luksusowym SPA czy 2-tygodniowym urlopem na Malediwach. Chodzi bardziej o dążenie do znalezienia balansu między obowiązkami a odpoczynkiem, a także świadomość… jak się zrelaksować, aby odczuć tego korzyści. Choć to bardzo indywidualna sprawa, w tym artykule znajdziesz garść uniwersalnych porad.

Istota relaksu

Zgodnie z najpopularniejszymi definicjami, relaks stanem zarówno fizycznego, jak i psychicznego odprężenia. Ta obserwacja jest szalenie istotna, bo często to nawet odpoczynek dla głowy jest ważniejszy od odpoczynku dla ciała. Inaczej mówiąc, być może w ramach relaksu zmęczysz ciało, ale po to, aby odprężyć umysł, oderwać się od obowiązków i stresu.

Każdy ma prawo inaczej definiować stan odprężenia, nazywać stany, w których rzeczywiście odpoczywa. Niestety, nie jesteśmy uczeni, jak się zrelaksować. Polska jest krajem, w którym pracuje się bardzo dużo i ciężko, nie ma ogólnie wypracowanych standardów i norm, które zwiększałyby balans między życiem zawodowym a prywatnym, rozgraniczały je.

Co jeszcze ?

Paradoksalnie, umiejętność skutecznego relaksowania się jest niezbędna do osiągania doskonałej wydajności i idących za nią sukcesów zawodowych. Praca bez wytchnienia, bez przerw, bez choćby chwili na zdjęcie z siebie presji jest autostradą do wypalenia, problemów psychicznych. Tymczasem można wskazać mnóstwo ludzi sukcesu, z najróżniejszych dziedzin, którzy sięgnęli szczytu, bo z jednej strony wykazali się pracowitością i ambicją, a z drugiej doskonale wiedzieli, jak się zrelaksować, aby „naładować baterie”, nabrać niezbędnego dystansu.

O potrzebie świadomego relaksowania można dyskutować długo i wielowątkowo. Brak odprężenia negatywnie wpływa na stan zdrowia, a nawet wygląd czy ogólną formę. Prowadzi do zaburzeń i problemów w życiu osobistym. Na krótszą lub dłuższą metę jest źródłem niezwykłej frustracji. I znów, powtórzmy ważne słowa ze wstępu, naprawdę nie trzeba lecieć na egzotyczną plażę albo wydawać fortunę na zabiegi w SPA&Wellness, żeby się prawdziwie zrelaksować. Choć, oczywiście, nie ma nic złego w egzotycznych plażach czy zabiegach relaksacyjnych. Po prostu nie są jedyną opcją, jedynym sposobem na osiągnięcie upragnionego, potrzebnego stanu odprężenia ciała i, przede wszystkim, ducha.

Podsumowując niezbędne wprowadzenie, wiedza, jak się zrelaksować, jest ważna ze względu na:

  • stan psychofizyczny,
  • zdrowie i urodę,
  • poczucie własnej wartości,
  • kontrolę nad emocjami,
  • relacje międzyludzkie,
  • efektywność w pracy.

Oto kilka uniwersalnych porad, które powinny pomóc w skutecznym relaksowaniu.

1. Dąż do work-life balance

Celowo piszemy o dążeniu do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ponieważ osiągnięcie idealnego, perfekcyjnego rozgraniczenia tych dwóch sfer jest w praktyce niemożliwe. Trudno wyobrazić sobie, by w wolnym czasie nawet przez sekundę nie przypomnieć sobie o sprawach zawodowych i odwrotnie – w pracy być nieustannie robotem, który nawet na ułamek sekundy nie poddaje się myśleniu o prywatnych sprawach.

Ideał to ideał. Naszym celem powinno być jednak dążenie do jak największej równowagi i harmonii. Koncepcja work-life balance istnieje już od dobrych kilkudziesięciu lat. Jej powstanie ma genezę w powszechnym problemie z wypaleniem zawodowym czy pracoholizmem. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym XX wieku powstało wiele korporacji, wiele dróg do osiągnięcia sukcesu i zarobienia mnóstwa pieniędzy. Niestety w materialnym pędzie bardzo łatwo o potknięcie, gdy nie jest się w stanie powiedzieć „stop”. Gdy zabiera się pracę do domu. Gdy zaczyna się żyć pracą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. To nie jest zdrowe, to nie jest normalne, to nie jest receptą na sukces. Potwierdzi to każdy, kto taki sukces osiągnął, ale i utrzymał – to ważna uwaga.

Z innej strony, postawienie wyłącznie na „life” kosztem „work” również jest problemem. Praca jest potrzebna nie tylko ze względu na konieczność utrzymania siebie czy rodziny. Dobra, lubiana praca jest okazją do spełniania się, do realizacji ambitnych planów. Powinna być przez nas realizowana sumiennie i w maksymalnym oderwaniu od prywatnych spraw, bo tylko wtedy jesteśmy w pełni profesjonalistami.

Aby dążyć do work-life balance trzeba m.in.:

  • znajdować czas dla siebie i bliskich osób – rodziny, przyjaciół, znajomych, z którymi lubimy spędzać czas i którzy także nas potrzebują,
  • unikać przenoszenia pracy poza obszar jej wykonywania – a jeśli pracuje się w ramach home office, dobrym pomysłem jest wydzielenie odrębnej strefy na realizację zadań, a także kontrola nad czasem pracy,
  • znajdować inne formy realizacji siebie niż tylko sprawy zawodowe; przykładowo, naszym celem w „work” może być awans na kierownicze stanowisko, ale równolegle w „life” dążymy do wystartowania w maratonie,
  • unikać rozmów na tematy zawodowe w wolnym czasie, znajdować inne tematy do konwersacji z bliskimi czy znajomymi.

To oczywiście krótki wstęp do długiej listy elementów układanki pod tytułem work-life balance. W zależności od ujęcia tematu WLB obejmuje rozmaite aspekty codziennego życia zawodowego i prywatnego. Wymaga rozgraniczeń między tymi sferami, a także rozsądnego traktowania priorytetów w pracy i domu. Najważniejsze, by w pracy i relaksie nie zapomnieć o własnych wartościach, własnych celach i własnych potrzebach.

Jeżeli do poszukiwań równowagi między pracą a życiem prywatnym potrzebujesz dodatkowej motywacji, zapoznaj się z bezpłatnym kursem „Jak się motywować”.

2. Zorganizuj przestrzeń

Każdy z nas inaczej definiuje porządek (i nie zawsze mamy w tym względzie identyczne potrzeby), ale co do zasady, w osiągnięciu harmonii pomagają ład i czystość wokół nas. Jeżeli relaks ma polegać nawet na leżeniu na kanapie i czytaniu kolorowego magazynu. To większą przyjemność czerpie się z tego, gdy powietrze nie jest zatęchłe, ale świeże; kanapa jest czysta, a wokół panuje taki porządek, że bałagan nie odkrywa naszego wzroku od gazety.

Każdy medal ma dwie strony – organizacja przestrzeni nie może pochłaniać całego wolnego czasu. Jak mówić o relaksie, gdy wręcz chorobliwe dążenie do ładu i czystości w najmniejszym detalu zabiera cały wolny czas i całą energię?

3. Zbliż się do natury, gdy nie wiesz, jak się zrelaksować

Żyjemy w świecie milionów bodźców, które wysysają z nas energię i zaburzają równowagę psychiczną. Dlatego najprostszym, a zarazem niezwykle skutecznym sposobem, jak się zrelaksować, jest obcowanie z przyrodą. Wyjście na spacer do lasu, weekendowy wypad za miasto, urlop bez laptopa i miliona aktywnych aplikacji, za to ze wzrokiem wbitym w naturalny krajobraz.

Nauczmy się relaksować na łonie przyrody. Doceniajmy najprostsze przyjemności. Uprawiajmy rośliny. Bądźmy blisko natury.

4. Zrozum, że w zdrowym ciele zdrowy duch

Skoro relaks jest odprężeniem dla ciała i ducha, warto uprawiać sport. Dlaczego? Ponieważ zdrowe aktywności fizyczne nie tylko budują kondycję i siłę, ale także (a może przede wszystkim!) rozładowują stres, pozwalają na złapanie dystansu, uczą pokory, samodyscypliny czy konsekwencji w dążeniu do celu. Zmęczenie po satysfakcjonującym treningu jest zupełnie innym zmęczeniem niż wypalenie pracą i nieumiejętnością wypoczywania.

Ważne też, aby uprawiać sport świadomie i zdrowo. Instruktorskie, profesjonalne treści na ten temat są dostępne w Internecie za darmo – np. na bezpłatnych kursach sportowych i trenerskich Kar-Group.

5. jak się zrelaksować? Pielęgnuj hobby

Tak naprawdę dobrze wiesz, jak się zrelaksować, jeżeli masz hobby. Ktoś łowi ryby, ktoś kolekcjonuje i układa klocki LEGO, ktoś rzeźbi w drewnie czy uprawia winorośle i produkuje domowe wino. Jest milion sposobów na oderwanie się od obowiązków czy problemów. Nawet jeśli większość ludzi w Twoim otoczeniu nie rozumie Twojego hobby – masz prawo je mieć i masz prawo się w nim realizować. A co za tym idzie – odpoczywać w trakcie aktywności, które uwielbiasz.

Zrozum, jak się zrelaksować, tak prawdziwie, a gdy zaczniesz to robić, zobaczysz, ile korzyści dają w pełni naładowanie, życiowe akumulatory.

Odkryj więcej