To, że śpisz, siedzisz czy przerywasz pracę, wcale nie oznacza, że odpoczywasz w pełnym słowa znaczeniu. Relaks musi być efektywny, a więc regenerujący dla organizmu. Dowiedz się, jak wypoczywać efektywnie, a w konsekwencji osiągać lepszą wydajność i poprawiać samopoczucie.
1. Jak wypoczywać? Korzystaj z power naps
Tzw. drzemki mocy, znane powszechnie pod angielskojęzycznym pojęciem „power naps”, cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób prowadzących bardzo dynamiczny i obciążający tryb życia.
Koncepcja power nap zakłada ucięcie drzemki trwającej do 20 minut. W tak krótkim czasie wchodzi się jedynie w drugą, najlżejszą fazę snu, ale właśnie dlatego po przebudzeniu obniża się senność, za to zwiększa koncentracja i sprawność. Naucz się drzemać i tak organizuj dni, by power nap przynosił Ci wiele korzyści.
2. Nie zmuszaj się do odpoczynku
Kiedy mówisz sobie (albo słyszysz od kogoś): „musisz odpocząć!” wywiera to swoistą presję. Odpoczynek i presja? Tutaj zachodzi oczywisty konflikt. Właśnie dlatego nie należy przymuszać się do odpoczynku za wszelką cenę czy traktować go jako obowiązek.
A zatem jak wypoczywać? Relaks powinien być naturalnym elementem codziennego życia – przychodzić łatwo, bez szczególnej ingerencji w rytm dnia i obowiązki. Jeżeli „nie napinasz się” na relaks, ale po prostu się relaksujesz, jest to efektywniejsze. Ale do tego można dojść jedynie praktyką…
3. Odłóż telefon, wyłącz telewizor
Żyjemy w czasach gigantycznego przeładowania informacjami, a szerzej – w rzeczywistości, która nieustannie nas bodźcuje. Dlatego skuteczny odpoczynek wymaga również odpoczynku od smartfona czy telewizora. Relaks w ramach gry video czy seansu ulubionego serialu jest, rzecz jasna, odpoczynkiem od obowiązków, przyjemnością, ale czy pełni funkcję regeneracyjną dla ciała i ducha? Nie do końca, bo wciąż męczysz oczy, wciąż podejmujesz wysiłek intelektualny, wciąż skupiasz się na zewnętrznych bodźcach. Szczególnie przed snem odpocznij od niebieskiego światła emitowanego przez ekrany.
4. Odpoczywaj… w pracy
Zaraz, zaraz, czy namawiamy Cię do sabotowania obowiązków zawodowych i nakłaniamy do lenistwa w godzinach pracy? Nie! Po prostu podpowiadamy, że w biurze czy innym miejscu zatrudnienia jesteś w stanie wykonać kilka prostych kroków, które stanowią odpowiedź na pytanie, jak wypoczywać.
- W miarę możliwości pracuj wg jednej z technik zwiększających wydajność, a zarazem ograniczających zmęczenie – doskonałym przykładem jest Pomodore, które przyzwyczaja do pracy w cyklu 25 minut skupienia i 5 minut odpoczynku.
- Co jakiś czas znajdź odpowiedni moment na rozciągnięcie się, wykonanie ruchu, spojrzenie za okno.
- Ogranicz do minimum rozpraszacze i dodatkowe bodźce. Skup się na niezbędnych obowiązkach, zamiast dokładać sobie „wrażeń” przez ciągłe szukanie kontaktu ze współpracownikami czy dyskretne zaglądanie do telefonu.
5. Wietrz pomieszczenia
Brzmi to dość banalnie, ale czasami te najprostsze kroki przynoszą najbardziej odczuwalną zmianę. Nasz sen, nasze drzemki, nasz odpoczynek (podobnie jak aktywność zawodowa) nie mogą być efektywne, gdy… brakuje nam świeżego powietrza. To prozaiczna przyczyna np. kiepskiej jakości snu czy braku koncentracji. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak wypoczywać, dbaj o to, by wietrzyć pomieszczenia, w których śpisz, odpoczywasz czy pracujesz, niezależnie, czy oznacza to uchylanie okna, czy korzystanie z mechanicznej wentylacji.
6. Jak wypoczywać? Zainwestuj w jakościowy materac
Trudno o regenerację w trakcie snu, jeżeli leżysz w niewygodnym łóżku. Właśnie z tego powodu jedną z kluczowych inwestycji w mieszkaniu powinien być… optymalnie dobrany materac. Nawet jeżeli to koszt kilku tys. zł – ostatecznie uznasz go za bardzo trafną decyzję i dobrą odpowiedź na pytanie, jak wypoczywać. Istotne znaczenie ma nie tylko grubość, ale również:
- dostosowanie wymiarów do potrzeb,
- materiał wykonania,
- zastosowane technologie, np. dopasowywania do kształtu ciała czy obiegu powietrza.
7. Zadbaj o komfort termiczny
Skoro już mowa o wydajnym śnie, idźmy dalej. Kolejną sprawą, o którą trzeba zadbać w sypialni, jest komfort termiczny. Kontroluj temperaturę i pamiętaj, że przegrzewanie się prowadzi do znaczącego obniżenia jakości snu. W odpowiedzi na pytanie „jak wypoczywać” znaczenie ma odpowiednie do pory roku ubranie czy dobór kołdry. Wietrz pomieszczenie, stosuj klimatyzację, w każdym razie skup się na tym, by zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura nie psuła cennych godzin na regenerację.
8. Naucz się, jak wypoczywać i posłuchaj wewnętrznego głosu
Wiele z naszych porad ma bardzo uniwersalny charakter, jednak na końcu liczą się Twoje potrzeby i okoliczności, w jakich szukasz zwiększenia efektywności odpoczynku. Z tego względu weź pod uwagę wszelkie merytoryczne uwagi, ale na samym końcu posłuchaj swojego organizmu, swoich aktualnych potrzeb, wewnętrznego głosu, który podpowiada, czego potrzebujesz, by poczuć prawdziwe odprężenie.
9. Wybierz się do SPA – również w domu
Nieprzypadkowo obiekty SPA & Wellness kojarzą się z luksusową formą relaksu. To właśnie w takich miejscach można znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wypoczywać. Zabiegi, opieka specjalistów, specjalne warunki do osiągnięcia pożądanej harmonii… Warto dążyć do wizyt w takich miejscach.
Jednak namiastkę (i to całkiem wartościową) SPA można osiągnąć w domowych warunkach. Jeżeli zaczniesz dbać o potrzebę wypoczynku i regeneracji na własną rękę, szybko zauważysz efekty. Pozwól sobie na dłuższą kąpiel, sięgnij np. po aromatyczne świece czy olejki zapachowe. Zorganizuj czas na zabiegi dla ciała, które może nie wydają się niezbędne, ale przynoszą ukojenie i rozluźniają, dają też poczucie zadbania. Szukaj sposobów na to, by zwyczajne potrzeby w rodzaju kąpieli zamieniały się w małe, ale wyjątkowe chwile, przy których wydajnie odpoczywasz.
10. Nie wiesz, jak wypoczywać? Naucz się wyciszać,
Wspominaliśmy już, że wszechobecny hałas, wszechobecne bodźce, utrudniają wypoczynek, zaburzają rytm życia, są szkodliwe. Zwróć uwagę, jak często dziwnie czujesz się w ciszy. Wyłączony telefon, wyłączony telewizor, ograniczony gwar miasta, w tle jedynie śpiew ptaków lub tykanie zegara. I człowiek sam na sam z myślami. Komfortowe? A może wręcz przeciwnie?
Współcześnie musimy na nowo uczyć się żyć w ciszy, efektywniej odpoczywać z dala od zgiełku. Istnieją różne drogi, którymi można osiągnąć pożądany stan. Niezależnie, czy będzie to medytacja, joga, modlitwa czy po prostu odpoczynek w kompletnej ciszy – szukaj formy, która Ci odpowiada, a jest skuteczna w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak wypoczywać.
11. Znajdź sobie hobby
Każdy, kto oddaje się pasji, może potwierdzić, że w trakcie ulubionych aktywności zmęczenie przychodzi zupełnie inaczej niż w trakcie pracy czy codziennych obowiązków. Dlatego poszukaj odskoczni od codzienności, która pozwoli złapać dystans i pozwoli wypocząć przede wszystkim psychicznie.
Obojętnie, czy będzie to ogrodnictwo, numizmatyka, majsterkowanie, podróżowanie czy gra na ukulele – ważne, aby odpoczywać i robić to, co się lubi.
12. Jak wypoczywać? Spotykaj się z ludźmi
Z jednej strony spotkania z ludźmi są specyficznym rodzajem wysiłku. Z drugiej jednak – pozwalają nabrać dystansu do codziennych obowiązków i rutyn. Ważne, aby przebywać wśród ludzi, przy których można się zachowywać naturalnie, bez zbędnego napięci.
13. Złap kontakt z naturą
Chyba nie trzeba tego tłumaczyć, prawda? Jeśli nie wiesz, jak wypoczywać, spróbuj na łonie przyrody. Zacznij spacerować, wyjeżdżać za miasto, traktować agroturystykę jako korzystną alternatywę względem all inclusive w hałaśliwym kurorcie. Nawet krótki spacer po parku czy lesie potrafi zrelaksować i przynieść dużo dobrego.
14. Uprawiaj aktywny tryb życia
Choć uprawianie sportu nie kojarzy się z wypoczynkiem, bo to wysiłek, w gruncie rzeczy pomaga w wydajnym odpoczywaniu. Warto dbać o formę, mieć lepszą kondycję i więcej sił. Poza tym sport pozwala odkryć własny organizm i daje odpocząć głowie. Zajrzyj na stronę Darmowe szkolenia przez internet | Kar-Group, aby skorzystać z bezpłatnych kursów biegania czy fitness.
15. …szukaj kolejnych sposobów, eksperymentuj!
Wszystkie poprzednie porady powinny przydać się w nauce efektywnego odpoczynku. Wiesz jednak, że to Twoje indywidualne potrzeby. Dlatego poszukaj kolejnych kilkunastu czy kilkudziesięciu sposobów – przynajmniej część z nich choćby w minimalnym stopniu ułatwi znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak wypoczywać. Powodzenia!