10 sposobów na rozwijanie kreatywności

4.9/5 - (11 votes)
10 sposobów na rozwój kreatywności

Podziel się postem

Obie półkule Twojego mózgu pracują równolegle, jednak odpowiadają za całkowicie inne funkcje. Podczas gdy od lewej zależy szeroko pojmowane myślenie krytyczne, prawa reguluje takie kwestie jak intuicja, wyobraźnia czy właśnie kreatywność. Czy wobec tego zdrowy rozsądek i logika nie idą w parze z procesem twórczym? Wręcz przeciwnie – mogą w wielu przypadkach zachęcać do kreatywnego podejścia.

Kwintesencją kreatywności jest czerpanie maksymalnej przyjemności z procesu twórczego. Pozwala to całkowicie „oderwać się od rzeczywistości”, przestać zawracać sobie głowę problemami dnia codziennego i maksymalnie oddać się danej czynności.

Zdradliwa wena

Na przykładzie choćby słynnych malarzy, piosenkarzy, pisarzy czy reżyserów z łatwością można stwierdzić, że ludzie miewają okresy, w których ich kreatywność jest wzmożona. Czas, gdy ktoś zajmujący się na co dzień tworzeniem dzieł cierpi na brak tzw. weny twórczej, bywa często przygnębiający. Czy jednak wiesz, że niektórzy wykorzystują gorszy okres po to, żeby szukać nowych inspiracji? Kreatywność jest w każdym z nas, a na jej uzewnętrznienie nigdy nie jest za późno! Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Wiek to nie bariera

Musimy wspomnieć o tym w pierwszej kolejności, ponieważ pozorna, niczym w rzeczywistości nieuzasadniona bariera wiekowa, stanowi dla wielu osób blokadę nie do pokonania. Warto zdać sobie sprawę z tego, co może dać kreatywność i jaki jest jej główny cel. Nie chodzi o spektakularne sukcesy ani o to, żeby być perfekcjonistą dążącym do osiągnięcia twórczej nirwany. Sednem jest sam proces tworzenia, możliwość skupienia się na nim i czerpanie z niego jak największej satysfakcji – w perspektywie nie tylko krótko-, ale przede wszystkim długoterminowej.

Szkolenia – skuteczny sposób na rozwijanie kreatywności

Samozaparcie, determinacja, wyciąganie wniosków z porażek – to tylko przykładowe cechy, które mają osoby kreatywne. Nawet najbardziej zmobilizowanym z nas przyda się jednak czasami wsparcie ze strony profesjonalistów.

Na stronie znajdziesz odpłatne, jak i zupełnie bezpłatne kursy internetowe, takie jak m.in. przeznaczony dla pań (i nie tylko!) kurs kosmetyczny. Oferujemy też m.in. szkolenia związane ze sportem (np. instruktor fitness lub trener biegania) czy takie, które pomogą Ci w budowaniu pewności siebie. W kontekście tematu szczególnie polecamy kurs motywacji. Pamiętaj, że w jej rozwoju może Ci się przydać wiedza z wielu różnorodnych zakresów.

Ustalanie planu zajęć

Spotkaliśmy się już niejednokrotnie z tym, że osoby chcące rozwijać swoją kreatywność narzekają, iż nie mogą tego robić ze względu na notoryczny brak czasu. Współpracujący z nami specjaliści od rozwoju osobistego jednogłośnie twierdzą jednak, że nawet pracując po 12 godzin na dobę, da się znaleźć chwilę na rozwijanie tej niezwykle ważnej cechy.

Nawyki potrafią być złe, jak i dobre, podobnie z rytuałami. Ustal, o której porze dnia lub nocy, Twój mózg działa najefektywniej i poświęć ten czas na działania rozwijające Twoją kreatywność.

Nie rób nic wbrew samemu sobie

Z drugiej strony nie warto działać na siłę i podejmować się zajęć, które na dłuższą metę Cię męczą. Jeżeli ewidentnie czujesz, że jakaś czynność nie sprawia ci przyjemności, szukaj takiej formy spędzania wolnego czasu, która pozwala Ci się zrelaksować. Kreatywność nie polega wyłącznie na tworzeniu wiekopomnych dzieł – jej pokłady kryją się głęboko w Twojej głowie i jeśli będziesz szukać, z pewnością znajdziesz sposób na jej wydobycie.

Eliminowanie złych nawyków

W poszukiwaniu własnego „ja” i sensu życia z pewnością nie pomogą Ci zachowania wyniszczające psychicznie i fizycznie. Wspominaliśmy o ustalaniu planu zajęć i właśnie ta czynność może pomóc Ci w zwalczeniu niechcianych upodobań i nałogów. Postaraj się wstać nieco wcześniej, a kiedy pod koniec dnia czujesz, że Twój mózg nie pracuje już na odpowiednich obrotach, po prostu połóż się spać. Dobra regeneracja i wypoczęty umysł są niezbędne, gdy idzie o kreatywność.

Środowisko Twojej pracy ma kolosalne znaczenie

Zapewne kojarzysz z filmów czy książek opowieści o twórcach, którzy przytłoczeni niemożnością stworzenia czegokolwiek, wyjeżdżają do domku na odludziu, by tam w totalnym odosobnieniu oddać się procesowi twórczemu. Otoczenie, w którym skupiasz się na kreatywnym działaniu, ma niebagatelny wpływ na Twoją koncentrację oraz samopoczucie.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że to, co dla jednych jest bałaganem nie do przyjęcia, dla innych stanowić będzie jedynie tzw. „artystyczny nieład”, w którym będą się czuli idealnie. Kwestia ta zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań, jednak zawsze najważniejsze jest to, aby nic Cię nie rozpraszało.

Opinie innych nie zawsze są warte uwagi

Umiejętność odróżniania konstruktywnej krytyki od zwykłego obrażania przyda Ci się, jeżeli planujesz dzielić się swoją twórczością z innymi. Gdy sam nie wiesz, czy to, co robisz, Cię satysfakcjonuje, poczekaj, zanim powiesz o tym całemu światu. Osoby, które z góry negują Twoje podejście, robią to często przez zazdrość.

Pozwól sobie na błędy

Największe dzieła, jakie widział świat, powstawały często latami. Nawet najbardziej utalentowane osoby systematycznie kształtują swoje umiejętności, nim osiągną perfekcję. Nie poddawaj się więc na starcie – próbuj różnych rozwiązań, a ewentualne porażki traktuj jako ważne lekcje, które budują Twoją pewność siebie i zamiast smucić, dają zastrzyk motywacji.

Nie oczekuj złotych gór

Chęć czerpania zysków potrafi zamienić się w główną motywację, co często kompletnie zabija kreatywność. Jeżeli chcesz ją rozwijać, pogoń za pieniądzem Ci w tym nie pomoże. Podejmując się jakiejś aktywności, nie warto już na starcie zakładać, że z pewnością przyniesie zyski. Z drugiej strony, jeśli Ci się poszczęści i takowe się pojawią, może zaistnieć problem z czerpaniem przyjemności. Pamiętaj, że niezwykle ważny jest sam proces twórczy, a nie tylko jego efekty.

Pobudź swój organizm

Codzienne obowiązki pochłaniają lwią część czasu wielu z nas i aby pobudzić kreatywność, warto zadbać nie tylko o zdrowie psychiczne, ale również o swoje ciało. Kawa pomoże Ci się na chwilę skoncentrować, lecz w dłuższej perspektywie jej picie może przynosić odwrotny skutek. Jedz posiłki o regularnych porach, każdego dnia dostarczaj swojemu organizmowi właściwą porcję niezbędnych składników odżywczych i witamin, wysypiaj się i pamiętaj – najpierw obowiązek, później przyjemność!

Odkryj więcej